Tee times for 2016 PGA Championship at Baltusrol

RSS

Here are the first and second round tee times for the PGA Championship at Baltusrol.

Round 1
1st Tee
Round 2
10th Tee
 
7 a.m. 12:15 p.m. Mark BROWN, Oyster Bay, NY Patton KIZZIRE, Sea Island, GA Bradley  DREDGE, WALES
7:10 a.m. 12:25 p.m. Tommy SHARP, Salt Lake City,  UT Jon CURRAN, Hopkinton,  MA K.J. CHOI, REPUBLIC of KOREA
7:20 a.m. 12:35 p.m. Josh SPEIGHT, Kilmarnock,  VA Kristoffer  BROBERG, SWEDEN Jason KOKRAK, Charlotte,  NC
7:30 a.m. 12:45 p.m. Daniel BERGER, Jupiter, FL Darren CLARKE, N.  IRELAND David  LINGMERTH, SWEDEN
7:40 a.m. 12:55 p.m. Aaron  BADDELEY, AUSTRALIA Kevin KISNER, Aiken, SC Emiliano  GRILLO, ARGENTINA
7:50 a.m. 1:05 p.m. Vijay SINGH, FIJI John DALY, Clearwater Beach,  FL Padraig  HARRINGTON, IRELAND
8 a.m. 1:15 p.m. Victor  DUBUISSON, FRANCE Marcus  FRASER, AUSTRALIA James HAHN, Scottsdale,  AZ
8:10 a.m. 1:25 p.m. Soren  KJELDSEN, DENMARK Scott HEND, AUSTRALIA Billy HURLEY III, Annapolis,  MD
8:20 a.m. 1:35 p.m. Charley HOFFMAN, San Diego,  CA Matt JONES,  AUSTRALIA Rikard  KARLBERG, SWEDEN
8:30 a.m. 1:45 p.m. Robert STREB, Shawnee,  KS Vaughn TAYLOR, Augusta,  GA Kevin NA, Las Vegas, NV
8:40 a.m. 1:55 p.m. Roberto CASTRO, Atlanta,  GA Jonas BLIXT, SWEDEN Gregory  BOURDY, FRANCE
8:50 a.m. 2:05 p.m. Omar URESTI, Austin, TX Greg  CHALMERS, AUSTRALIA Ross FISHER, ENGLAND
9 a.m. 2:15 p.m. David MUTTITT, Albuquerque,  NM Smylie KAUFMAN, Birmingham,  AL Zac BLAIR, St. George, UT
12:15 p.m. 7 a.m. Colt KNOST, Scottsdale, AZ Joe SUMMERHAYS, Syracuse, UT Yuta IKEDA, JAPAN
12:25 p.m. 7:10 a.m. Ryan PALMER, Fort Worth, TX Rob LABRITZ, Pound Ridge,  NY Gary WOODLAND, Topeka, KS
12:35 p.m. 7:20 a.m. Scott PIERCY, Las Vegas, NV Alex NOREN, SWEDEN Andrew  JOHNSTON, ENGLAND
12:45 p.m. 7:30 a.m. Rocco MEDIATE, Greensburg, PA Rich BERBERIAN JR., Windham,  NH Shaun MICHEEL, Collierville,  TN
12:55 p.m. 7:40 a.m. Anirban LAHIRI, INDIA Tony FINAU, Lehi, UT Matthew  FITZPATRICK, ENGLAND
1:05 p.m. 7:50 a.m. Luke DONALD, ENGLAND Matt KUCHAR, Sea Island, GA Danny LEE, NEW  ZEALAND
1:15 p.m. 8 a.m. Francesco MOLINARI, ITALY Shane LOWRY, IRELAND Jim FURYK, Ponte Vedra Beach,  FL
1:25 p.m. 8:10 a.m. Sergio GARCIA, SPAIN Jordan SPIETH, Dallas, TX Bubba WATSON, Bagdad, FL
1:35 p.m. 8:20 a.m. Justin ROSE, ENGLAND Patrick REED, Houston, TX Charl SCHWARTZEL, S. AFRICA
1:45 p.m. 8:30 a.m. Danny  WILLETT, ENGLAND Dustin JOHNSON, Myrtle Beach,  SC Henrik STENSON, SWEDEN
1:55 p.m. 8:40 a.m. Graeme MCDOWELL, N. IRELAND Webb SIMPSON, Charlotte,  NC Louis OOSTHUIZEN, S. AFRICA
2:05 p.m. 8:50 a.m. Ben POLLAND, Manhasset,  NY Ryan MOORE, Las Vegas,  NV Kyle REIFERS, Charlotte, NC
2:15 p.m. 9 a.m. Mitch LOWE, San Francisco,  CA Younghan SONG, REPUBLIC of KOREA Kevin STREELMAN, Scottsdale, AZ
 
Round 1
10th Tee
Round 2
1st Tee
 
7 a.m. 12:15 p.m. Chris KIRK, Athens, GA Wyatt WORTHINGTON II, Reynoldsburg, OH Freddie JACOBSON, SWEDEN
7:10 a.m. 12:25 p.m. Brian GAFFNEY, Darien, CT Jeunghun WANG, REPUBLIC of KOREA Jason BOHN, Acworth, GA
7:20 a.m. 12:35 p.m. J. B. HOLMES, Campbellsville, KY Brian STUARD, Fort Worth, TX Hideki  MATSUYAMA, JAPAN
7:30 a.m. 12:45 p.m. Matt DOBYNS, Lake Success, NY Tyrrell  HATTON, ENGLAND Harris ENGLISH, Sea Island,  GA
7:40 a.m. 12:55 p.m. Ernie ELS, S. AFRICA Rickie FOWLER, Murietta,  CA Zach JOHNSON, Cedar Rapids, IA
7:50 a.m. 1:05 p.m. Jimmy WALKER, Boerne, TX Chris WOOD, ENGLAND Branden GRACE, S. AFRICA
8 a.m. 1:15 p.m. Rafa  CABRERA-BELLO, SPAIN Justin THOMAS, Goshen, KY Paul CASEY, ENGLAND
8:10 a.m. 1:25 p.m. Brandt SNEDEKER, Nashville,  TN Brooks KOEPKA, West Palm Beach, FL Lee  WESTWOOD, ENGLAND
8:20 a.m. 1:35 p.m. Keegan BRADLEY, Woodstock, VT Adam SCOTT, AUSTRALIA Jamie DONALDSON, WALES
8:30 a.m. 1:45 p.m. Phil MICKELSON, Rancho Santa Fe,  CA Rory MCILROY, N. IRELAND Jason DAY, AUSTRALIA
8:40 a.m. 1:55 p.m. Bill HAAS, Greenville, SC Andy SULLIVAN, ENGLAND Jamie LOVEMARK, San Diego,  CA
8:50 a.m. 2:05 p.m. Rod PERRY, Port Orange,  FL George COETZEE, S. AFRICA Hideto TANIHARA, JAPAN
9 a.m. 2:15 p.m. Nicolas  COLSAERTS, BELGIUM Ryan HELMINEN, Menasha, WI WINNER – RBC Canadian  Open
12:15 p.m. 7 a.m. Michael BLOCK, Mission Viejo, CA John  SENDEN, AUSTRALIA Harold VARNER III, Gastonia, NC
12:25 p.m. 7:10 a.m. Johan KOK, Nashville, TN Troy MERRITT, Meridian, ID Kevin CHAPPELL, Fresno,  CA
12:35 p.m. 7:20 a.m. Thorbjorn  OLESEN, DENMARK Fabian GOMEZ, ARGENTINA Russell HENLEY, Kiawah Island,  SC
12:45 p.m. 7:30 a.m. David TOMS, Shreveport,  LA Rich BEEM, Austin, TX Steve STRICKER, Madison, WI
12:55 p.m. 7:40 a.m. James  MORRISON, ENGLAND Brandon STONE, S. AFRICA Billy HORSCHEL, Ponte Vedra Beach,  FL
1:05 p.m. 7:50 a.m. Jason DUFNER, Auburn, AL Y.E. YANG, REPUBLIC of KOREA Martin KAYMER, GERMANY
1:15 p.m. 8 a.m. Brendan STEELE, Idyllwild,  CA Bernd  WIESBERGER, AUSTRIA Byeong Hun AN, REPUBLIC of KOREA
1:25 p.m. 8:10 a.m. Marc LEISHMAN, AUSTRALIA Russell  KNOX, SCOTLAND Kiradech  APHIBARNRAT, THAILAND
1:35 p.m. 8:20 a.m. Thongchai  JAIDEE, THAILAND Jim HERMAN, Palm City, FL Thomas PIETERS, BELGIUM
1:45 p.m. 8:30 a.m. Soomin LEE, REPUBLIC of KOREA Joost  LUITEN, NETHERLANDS William MCGIRT, Spartanburg,  SC
1:55 p.m. 8:40 a.m. K.T. KIM, REPUBLIC of KOREA Brad LARDON, Sante Fe,  NM Peter MALNATI, Knoxville,  TN
2:05 p.m. 8:50 a.m. Daniel SUMMERHAYS, Fruit Heights,  UT Rick SCHULLER, Chester,  VA Cameron TRINGALE, Mission Viejo,  CA
2:15 p.m. 9 a.m. Bryce MOLDER, Scottsdale, AZ Brad OTT, Frisco, TX Si Woo KIM, REPUBLIC of KOREA