Sectional Qualifying Results

RSS

June 3, 2002
 
LAKE MERCED G&CC DALY CITY, CA
 
Andy Miller, Napa, Calif.67-68--135 9-under
a-Ricky Barnes, Stockton, Calif.70-67--137 7-under
Paul Goydos, Trabuco Canyon, Calif.66-72--138 6-under
Alternates
Felix Casas, Philippines68-72--140 4-under
Todd Fischer, Pleasanton, Calif72-68--140
 

COLUMBINE CC DENVER, CO
 
a-Ben Portie, Westminster, Colo.68-67--135
a-Derek Tolan, Highlands Ranch, Colo.70-69--139
Alternates
Michael Zaremba, Pueblo West, Colo.73-66--139
Mike Reid, Provo, Utah69-70--139
Scott Gutschewski, Omaha, Neb.71-71--142
a-Brian Smith, Lubbock, Texas73-69--142
 

BILTMORE CC N BARRINGTON, IL
 
Tom Gillis, Lake Orion, Mich., 67-70--137
Adam Speirs, Canada, 70-71--141
 

WOODMONT CC ROCKVILLE, MD
 
Peter Lonard, Australia65-63--128
Blaine McCallister, Ponte V. Beach, Fla.67-64--131
Pete Jordan, Valrico, Fla.65-67--132
Joey Sindelar, Horseheads, N.Y.64-68--132
Stephen Ames, Canada67-65--132
Paul Gow, Australia68-65--133
Greg Chalmers, Cleveland, Ohio67-66--133
Luke Donald, Cleveland, Ohio69-64--133
Stuart Appleby, Cleveland, Ohio67-66--133
Phil Tataurangi, New Zealand70-65--135
Olin Browne, Jupiter, Fla.65-70--135
Jay Don Blake, St. George, Utah67-68--135
Spike McRoy, Huntsville, Ala.66-69--135
Tim Herron, Golden Valley, Minn.68-67--135
Steve Haskins, El Paso, Texas66-69--135
Donnie Hammond, Lake Mary, Fla.67-68--135
Woody Austin, Wichita, Kan.68-68--136
Ben Crane, Minneapolis69-67--136
Steve Pate, Agoura, Calif.71-65--136
Jim Gallagher Jr, Greenwood, Miss.70-66--136
George McNeill, Fort Myers, Fla.67-69--136
Brad Lardon, Austin, Texas69-67--136
Hidemichi Tanaka, Troy, Mich.65-72--137
Charles Howell III, Oklahoma City73-64--137
Brent Geiberger, Palm Desert, Calif.69-68--137
Jerry Haas, Winston-Salem, N.C.70-67--137
Kent Jones, Albuquerque, N.M.66-71--137
Franklin Langham, Peachtree City, Ga.68-69--137
Michael Clark, Cleveland69-68--137
Heath Slocum, Pensacola, Fla.66-71--137
Lucas Glover, Greenville, S.C.73-64--137
Craig Bowden, Bloomington, Ind.67-70--137
Brian Gay, Washington, D.C.69-68--137
Michael Muehr, Cleveland, Ohio, 67-71--138 (won playoff on third hole)
Alternates:
Jeff Gove, Bothell, Wash.69-69--138
Hank Kuehne, Scottsdale, Ariz.69-69--138
Erik Compton, Cleveland, Ohio71-67--138
David Peoples, Windermere, Fla.68-70--138
 

TPC AT RIVER'S BEND CINCINNATI, OH
 
Todd Rose, Fresno, Calif.67-66--133 11-under
Ian Leggatt, Scottsdale, Ariz.66-68--134 10-under
Steve Flesch, Union, Ky.64-71--135 9-under
Alternates
Ken Tanigawa, Dublin, Ohio68-69--137 7-under
Joshua Teater, Lexington, Ky., 67-70--137
Christopher Perry, Powell, Ohio73-66--139 5-under
David Gossett, Scottsdale, Ariz.71-68--139
 

RESERVE VINEYARDS ALOHA, OR
 
a-Ryan Moore, Puyallup, Wash.69-69--138 6-under
Alternates
Tad Holloway, Meridian, Idaho70-70--140 4-under
Brian Nosler, Lake Oswego, Ore. 72-68--140
Brent Murray, Lake Oswego, Ore.73-68--141 3-under
Rob Rannow, Florence, Ore.72-69--141
 

June 4, 2002
 
OLD MEMORIAL GC TAMPA, FL
 
Greg Norman, Jupiter, Fla., 68-71--139
John Huston, Clearwater, Fla., 68-72--140
A - Kevin Warrick, Valrico, Fla.., 71-69--140
Tony Soerries, Hobe Sound, Fla.,72-70--142 (Won on first playoff hole)
Alternates
A- Tim Jackson, Germantown, Tenn., 72-70--142
Paul Curry, Heathrow, Fla., 72-70--142
Jorge Benedetti, Columbia, 73-70--143
Andy Crain, Goldsboro, N.C., 71-72--143
 

ANSLEY(SETTINGDOWN) ATLANTA, GA
 
Scott Parel, Augusta, Ga., 66-66--132
Thomas Levet, France, 69-70--139
Ken Duke, Boca Raton, Fla., 72-69--141
Alternates
Jeff Schmid, DeLand, Fla., 73-69--142
D J Trahan, Inman, S.C., 70-72--142
Kris Mikkelsen, Woodstock, Ga., 73-73--146
Mark Blackburn, Guntersville, Ala., 71-76--147
 

BOONE VALLEY GC ST LOUIS, MO
 
Trevor Dodds, St. Louis, Mo., 70-69--139
Mario Tiziani, Chanhassen, Minn., 70-69--139
Tom Pernice Jr, Murrieta, Calif., 72-69--141 (won in playoff)
 

CENTURY & BRAE BURN PURCHASE, NY
 
Tom Byrum, Richmond, Texas, 69-69--138
Jean Van De Velde, Geneva, 69-71--140
Jeff Maggert, The Woodlands, Texas, 71-69--140
Jeev Milkha Singh, Edgewater, N.J., 69-72--141
Jay Haas, Reston, Va., 71-70--141
Paul Stankowski, Flower Mound, Texas, 70-71--141
Kelly Michael Gibson, New Orleans, La., 72-69--141
Taichiro Kiyota, Japan, 68-73--141
Pat Perez, Scottsdale, Ariz., 71-70--141
Jason Caron, Jupiter, Fla., 74-68--142
Craig Stadler, Reston, Va., 73-69--142
James McGovern, Oradell, N.J., 69-73--142
Bob Tway, Edmond, Okla., 72-70--142
David Frost, Dallas, Texas, 71-71--142
Scott Dunlap, Duluth, Ga., 73-70--143
Kaname Yokoo, Apache Junction, Ariz., 72-71--143
K J Choi, Cleveland, Ohio, 70-73--143
Darrell Kestner, Glen Cove, N.Y., 73-70--143
Per-Ulrik Johansson, Tequesta, Fla., 71-73--144 *
Wayne Grady, Ashmore, Okla., 71-73--144 *
Harrison Frazar, Dallas, Texas, 72-72--144 *
Jimmy Carter, Scottsdale, Ariz., 74-70--144 *
* Won on 3rd Playoff hole
Alternates
John Maginnes, Greensboro, N.C., 74-70--144
Richard Parker, Lebanon, N.H., 69-75--144
Richard Massey, Harrington Park, N.J., 77-67--144
Ronnie Black, Tucson, Ariz., 71-74--145
Rob Bradley, Louisville, Ky., 73-72--145
Jaxon Brigman, Dallas, Texas, 74-71--145
 

WESTMORELAND CC EXPORT, PA
 
Charles Raulerson, Jr., Atlantic Beach, Fla., 67-68--135
Alternates
David McKenzie, Australia, 67-73--140
Eric Meeks, Las Vegas, Nev., 72-69--141
Andrew McLardy, South Africa, 70-72--142
Daniel Chopra, Sweden, 72-70--142
 

SHADOW HAWK C HOUSTON, TX
 
Jimmy Walker, Cibolo, Texas, 68-71--139
Andy Sanders, Houston, Texas, 67-72--139
Alternates
Trip Kuehne, Dallas, Texas, 68-71--139
Billy Tuten, Sugar Land, Texas, 69-70--139
Franklin Hatchett, Jacksonville, Texas, 71-69--140
Tim Hobby, Waco, Texas, 69-71--140
 

Full coverage of the 102nd U.S. Open